Ministärer 1905-1920

 

 

Partifärg

Statsminister

Justitie

Utrikes

Lantförsvar

Sjöförsvar

Civil

Finans

Ecklesiastik

Jordbruk

Konslutativa statsråd

 

 

1905

Samling

Christian Lundeberg

Gustaf Berg

Fredrik Wachtmeister

Lars Tingsten

Arvid Lindman

Johan Widén

Elof Biesèrt

Hjalmar Hammarskjöld

Alfred Petersson i Påboda

Karl Staaff

Albert Petersson

---

1905-06

Liberal

Karl Staaff

statsministern

Eric Trolle

Ludvig Sidner

Axel Schotte

Fridtjuv Berg

Gösta Tamm

Erik Marks von Wûrtemberg

Johannes Hellner

David Bergström

1906-11

Höger

Arvid Lindman

Albert Petersson

” (1909)

Arvid Taube

” (1907)

Olof Malm

Wilhelm Dyrssen (1907)

Carl August Ehrensvärd (1910)

Henning von Krusenstierna

Julius Juhlin (1907)

Hugo Hamilton

Carl Swartz

Hugo Hammarskjöld (1909)

Elof Lindström

Alfred Petersson i Påboda (1909)

Oskar Nylander

Carl Hederstierna

Gustaf Roos (1909)

Elof Lindström (1909)

Hugo von Sydow

---

1911-14

Liberal

Karl Staaff II

Gustaf Sandström

Albert Ehrensvärd dy

David Bergström

Jacob Larsson

Axel Schotte

Theodor Adelswärd

Fridtjuv Berg

Alfred Petersson i Påboda

Bror Petrén

Karl Stenström

---

1914-17

Högerbetonad

Hjalmar Hammarskjöld

Berndt Hasselrot

Knut Wallenberg

Emil Mörcke

Dan Broström

Oscar von Sydow

Axel Vennersten

Karl Gustaf Westman

Johan Beck-Friis

Steno Stenberg

Sigfrid Linnér

Emil Mörcke (1914)

1917

Högerbetonad

Carl Swartz

Steno Stenberg

Arvid Lindman

Joachim Åkerman

Hans Ericson

Walter Murray

Conrad Carleson

Alexis Hammarström

Knut Dahlberg

Herman Falk

Mårten Ericsson

---

1917-20

Lib + S

Nils Edén

Eliel Löfgren

Johannes Hellner

Erik Nilsson

Erik Palmstierna

Axel Schotte (1919)

Fredrik Holmquist

Hjalmar Branting (1918)

Fredrik Thorsson

Värner Rydén (1919)

Olof Olsson

Alfred Petersson i Påboda

Bror Petrén

Östen Undén

---

 

Ministärer 1920-1945

En större departementsreform genomfördes 1 juli 1920 där
1) krigs- och sjöförsvarsdepartementen slogs samman till försvarsdepartementet,
2) civildepartementet uppdelades i social- och kommunikationsdepartementen,
3) handelsdepartement nyinrättades.

 

Partifärg

Statsminister

Justitie

Utrikes

Försvar

Social

Kommunikation

Finans

Ecklesiastik

Jordbruk

Handel

Folkhushållning

Konsultativa statsråd

1920

S

Hjalmar Branting

Östen Undén (1920)

Assar Åkerman

Erik Palmstierna

Per Albin Hansson

Bernhard Eriksson

Carl Svensson

Fredrik Thorsson (1920)

Rickard Sandler

Olof Nilsson

Fredrik Thorsson

---

- Rickard Sandler (1920)

William Linder

- Torsten Nothin

1920-21

Högerbetonad

Louis De Geer d y (1921)

Oscar von Sydow

Birger Ekeberg

Herman Wrangel

Carl Gustaf Hammarskjöld (1921)

Otto Lybeck

Henning Elmquist

Walter Murray

Henric Tamm (1921)

Jakob Beskow

Bengt Bergqvist

Nils Hansson

Gösta Malm

---

- Knut Dahlberg

- Mårten Ericsson

1921-23

S

Hjalmar Branting

Assar Åkerman

statsministern

Per Albin Hansson

Herman Lindqvist

Anders Örne

Fredrik Thorsson

Olof Olsson

Sven Linders

Carl Svensson

---

- Rickard Sandler

- Torsten Nothin

- Karl Schlyter

1923-24

Höger

Ernst Trygger

Birger Ekeberg

Carl Hederstierna (1923)

Erik Marks von Würtemberg

Carl Malmroth

Gösta Malm

Sven Lübeck

Jakob Beskow

Sam Clason

David Pettersson

Nils Wohlin

---

- Bror Hasselrot

- Erik Stridsberg

1924-26

S

Hjalmar Branting (1925)

Rickard Sandler

Torsten Nothin

Östen Undén

Per Albin Hansson

Gustav Möller

Viktor Larsson

Fredrik Thorsson (1925)

Ernst Wigforss

Olof Olsson

Sven Linders

Rickard Sandler (1925)

Carl Svensson

---

 

- Karl Levinson

- Ernst Wigforss (1925)

Karl Schlyter

- Hjalmar Branting (jan-feb)

1926-28

Frisinnad

Carl Ekman

Johan Thyrén

Eliel Löfgren

Gustaf Rosén

Jacob Pettersson

Carl Meurling

Statsministern (1926)

Ernst Lyberg

John Almkvist

Paul Hellström (1927)

Bo von Stockenström

Felix Hamrin

---

- Sigurd Ribbing

- Natanael Gärde

- Ernst Lyberg (1926)

1928-30

Höger

Arvid Lindman II

Georg Bissmark

Ernst Trygger

Harald Malmberg

Sven Lübeck

Theodor Borell

Nils Wohlin (1929)

Adolf Dahl

Claes Lindskog

Bernhard Johansson

Vilhelm Lundvik

---

- August Beskow

- Nils Vult von Steyern

1930-32

Frisinnad

Carl Ekman II (1932)

Felix Hamrin

Natanael Gärde

Fredrik Ramel

statsministern (1931)

Anton Rundqvist

Sam Larsson

Ola Jeppsson

Felix Hamrin

Sam Stadener

Bo von Stockenström

David Hansén

---

- Ragnar Gyllensvärd

- Åke Holmbäck

- Erik Österberg (1930)

Anton Rundqvist (1931)

Torsten Petersson

1932-36

S

Per Albin Hansson

Karl Schlyter

Rickard Sandler

Ivar Vennerström

Gustav Möller

Henning Leo

Ernst Wigforss

Arthur Engberg

Per Edvin Sköld

Fritjof Ekman

---

- Östen Undén

- Torsten Nothin (1933)

Karl Levinson

1936

Bondeförbund

Axel Pehrson i Bramstorp

Thorwald Bergquist

Karl Gustaf Westman

Janne Nilsson

Gerhard Strindlund

Arthur Heiding

Vilmar Ljungdahl

Tor Andrae

Axel Persson i Bramstorp

Elof Ericsson

---

- Nils Quensel

- Tage Gynnerstedt

- Sture Centerwall

1936-39

S+ Bf

Per Albin Hansson

Karl Gustaf  Westman

Rickard Sandler

“ (1938)

Per Edvin Sköld

Gustav Möller (1938)

Albert Forslund

Albert Forslund (1938)

Gerhard Strindlund

Ernst Wigforss

Arthur Engberg

Per Edvin Sköld (1938)

Gustav Möller

(fr 1939)

Herman Eriksson

- Nils Quensel

- Karl Levinson (1938) Herman Eriksson (1939) Gunnar Hägglöf

1939-45

Samling

“ (1943)

Thorwald Bergquist

Christian Günther

Gustav Möller

Gustaf Andersson (1944)

Fritiof Domö

Gösta Bagge (1944)

Georg Andrén

Fritiof Domö (1941)

Herman Eriksson (1944)

Bertil Ohlin

“ (1941)

Axel Gjöres

- Nils Quensel (1940)

Edgar Rosander (1944)

Gunnar Danielsson

- Thorwald Bergquist (1943)

Nils Quensel

- Fritiov Domö (1941-44)

Tage Erlander

- Knut Ewerlöw (1941-43)

Axel Rubbestad

 

 

Tillbaka

 

2001-06-19 / Dick Erixon