Carl Johan Thyselius (181191)
Ämbetsman, statsråd och riksdagsman 1869-86 (FK).

Statsminister:
13 juni 1883 - 16 maj 1884

Politisk tendens:
Obunden konservativ

Kuriosa:
Sveriges förste icke adlige statsminister, därtill den äldste tillträdande, 72 år gammal.

Karriär:
På tidstypiskt sätt kombinerade han, efter kansliex vid Uppsala universitet, en framgångsrik ämbetsmannakarriär med tunga politiska uppdrag. Han var bl a justitieråd 185660, ecklesiastikminister 186063, president i Kammarkollegium 186475 och civilminister 187580. Efter Arvid Posses avgång 1883 åtog sig Thyselius motvilligt statsministerposten på Oscar II begäran, för ett år och blev därigenom Sveriges förste ofrälse statsminister.

Familj:
Född 8 juni 1811 i Österhaningen som son till kyrkoheden och senare biskopen Pehr Thyselius och Christina Margareta (f Bergsten).
Gift 1848 med Charlotta (f Melart). En dotter.
Död 11 januari 1891 i Stockholm.
 
Tillbaka
 
2000-08-07 / DE