b. = bostadsort   sl: = antal släktingar och tid  äl.= Äldre stavn.  * = Ej forskat längre   # = Äldsta uppgiften

SLÄKTKARTAN
Peka på de röda cirklarna. Klicka på orterna nedan.

Yngve Norlin f 1930, b Umeå, Lycksele Min Mors släkt släktkartan
      Erik Larsson f.1761 & Anna Cajsa Carlsdotter f.1759 b. Volgsele, Hacksjö, Järvsjö (samtl Vilhelmina), Gladaberg, Furunäs (=Björnkälen), Degerfors Lars Anundsson Grårock Norlin f.1728 & Segrid Ersdotter f.1725 b.Söflärke (Anundsjö)
Lars Norlin f.1795 & Brita Ulrika Larsdotter f.1802 b.Degerfors Carl Fredrik Quick Söderberg f 1732 & Ingeborg Persdotter f.1724 b.Näs, (Anundsjö)
Lars Israelsson f.1761 & Cajsa Andersdotter f.1768 b.Vallen (Lövånger), Sävsjö, Djupbäck, Kroknäs, Överrödå (samtl Umeå) Israel Eriksson f.1727 & Catarina Larsdotter f.1732 b.Vallen (Lövånger)
Lars Johan Norlin f.1837 & Maria Solander f.1837 b.Degerfors (=Vindeln)   Anders Jacobsson f.1732 & Karin Johansdotter f.1732 b. Vallen
Anders Solander f.1774 & Helena Catharina Ersdotter f.1767 b.Grubbe Andreas Solman f 1731 & Anna Andersdotter f.1732 b.Grubbe
  Johan Solander f.1806 & Lisa Cajsa Carlsdotter Ruthström f.1804 b.Grubbe Erik Andersson f.1746 & Helena Danielsdotterf f.1749 b.Skravelsjö
Carl (Fadern okänd) & Anna Cajsa Danielsdotter f.1783 b.Röbäck, Umeå stad  
Karl Fredrik Norlin f.1874 & Frida Granström f.1886 b.Vindeln   Daniel Jonsson f.1747 & Elisabeth Olofsdotter f.1748 b.Röbäck
Anders Granlund f.1756 & Magdalena Nilsdotter f.1786 b.Fiskberget (Burträsk), Gladaberg (Degerfors skn) Johan Olofsson f.1729 & Malin Mårtensdotter f.1728 b.Kalvträsk (Burträsk)
  Nils Granlund f 1825 & Greta Stina Gabrielsdotter f.1817 b.Gladaberg Nils Olofsson f.1748 & Margareta Olofsdotter f.1754 b.Brände (Nysätra)
Gabriel Nilsson f.1781 & Magdalena Zachrisdotter f.1789 b.Gumbodabäcken (Nysätra) Nils Olofsson f.1748 & Margareta Olofsdotter f.1754 b.Brände (Nysätra)
Johan Granström f.1851 & Margareta Cath. Jacobsdtr f.1855 b.Tegslund   Zachris Olofsson f.1757 & Magdalena Andersdotter f.1760 b.Skäran
Anders Jacobsson f.1793 & Catharina Larsdotter f.1792 b.Maltjärn Jacob Andersson f.1769 & Maria Stina Olofsdotter f.1774 b.Hjuken
  Jacob Andersson f.1821 & Sara Lisa Olofsdotter f.1829 b.Bastuselet Lars Ersson f.1760 & Maria Andersdotter f.1758 b.Strycksele,
Olof Carlsson Stormare f.1785 & Greta Cajsa Emanuelsdotter f.1791 Torrberget (=Trollberget), Överrödå Carl Olofsson f.1761 & Anna Olofsdotter f.1757 b.Överrödå
  Emanuel Olofsson f.1751 & Cajsa Olofsdotter f.1765 b.Hälsingfors (Umeå)

 

Kerstin Norlin f 1931, b Umeå, Lycksele Min Fars släkt Släktkartan
      Karl Petter Andersson f.1786 & Lovisa Magdl. Mattsdotter f.1788 b.Ytterrödå Anders Andersson f.1757 & Brita Greta Andersdotter f.1763 b.Rödå
Anders Karlsson f.1811 & Brita Lovisa Olofsdotter f.1813 b.Ytterrödå Mats Nilsson f.1745 & Charlotta Jonsdotter f.1753 b.Rödå, Fredrikshall
Olof Nilsson f.1780 & Anna Cajsa Andersdotter f.1783 b.Överrödå Nils Olofsson f.1752 & Margareta Olofsdotter f.1756 b.Överrödå
Karl Petter Anderssonf.1849 & Lovisa Nilsdotter f.1857 b.Ytterrödå   Anders Andersson f.1757 & Brita Greta Andersdotter f.1763 b.Rödå
Karl Petter Andersson f.1786 & Lovisa Magdl. Mattsdotter f.1788 b.Ytterrödå anförlust
  Nils Karlsson f.1817 & Lotta Ulrika Persdotter f.1819 b.Ytterrödå anförlust
Pehr Jacobsson f.1795 & Eva Sofia Mattsdotter f.1794 b.Tavelsjö Jacob Jonsson f.1751 & Anna Greta Hansdotter f.1757 b.Tavelsjö
Nils Karlsson f.1879 & Hanna Yttergren  f.1889 b.Ytterrödå   Mats Nilsson f.1745 & Charlotta Jonsdotter f.1753 b.Rödå, Fredrikshall
Nils Petter Mattsson f.1772 & Anna Lisa Jonsdotter f.1777 b.Rödå Mats Nilsson f.1745 & Charlotta Jonsdotter f.1753 b.Rödå, Fredrikshall
  Mattias Nilsson f 1804 & Maja Johanna Olofsdotter f.1811 b.Rödå Jon Nilsson f.1741 & Margareta Andersdotter f.1734 b.Röbäck
Olof Nilsson f.1780 & Anna Cajsa Andersdotter f.1783 b.Överrödå anförlust
Mattias Yttergren f.1851 & Fredrika Jonsdotter f.1861 b.Ytterrödå   anförlust
Per Jonsson f.1779 & Brita Stina Nilsdotter f.1790 b.Tjälamark Jon Persson f.1759 & Christina Nilsdotter f.1751 b.Tväråmark
  Jon Persson f.1822 & Greta Sofia Olofsdotter f.1822 b.Tjälamark Nils Olofsson f.1760 & Maja Danielsdotter f.1764 Bygdeträsk (Bygdeå),
Olof Olofsson f.1795 & Anna Jacobsdotter f.1799 Haddingen Olof Andersson f.1745 & Anna Cajsa Jonsdotter f.1752 b.Sävar, Vässteg
  Jacob Jonsson f.1751 & Anna Greta Hansdotter f.1757 b.Tavelsjö