Vi tackar alla våra sponsorer

 

Biofarmab

Kefly

Agria

Umbrants Dental

Jack & Casper

Wetterheds Bokhandel Vadstena

Karins Parfymeri Vadstena

Vas Vitreum Vadstena

Lottas Fashion Skänninge

Cloetta

Sv. Biodlarföreningen

Sjöhagen Wear Skänninge

Kopp & Kanna Vadstena

Mantorps Glasbruk

 

http://www.equipe.nu/resultat/top_small.gif

Mantorpsryttarna 2008-04-26

 

EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2008-04-27 kl. 17:57
Klass 1 - Fälttävlan Regional Ridhäst CNC*
Klass 2 - Fälttävlan Regional Ridhäst 100
Klass 3A - Fälttävlan Regional Ridhäst 090
Klass 3B - Fälttävlan Regional Ridhäst 090
Klass 4 - Fälttävlan Regional Ponny CNCP* Kat I 100 cm Kategori 1
Klass 5 - Fälttävlan Regional Ponny Lätt Kat I 90 cm Kategori 1
Klass 8 - Fälttävlan Lokal Ponny Debutant Kat I 80 cm Kategori 1
Klass 9 - Fälttävlan Lokal Ponny Debutant Kat II 70 cm Kategori 2
Klass 10 - Fälttävlan Lokal Ponny Debutant Kat II-13 70 cm Kategori 2
Klass 11 - Fälttävlan Fälttävlansallsvenskan ridhäst Lag
Klass 12 - Fälttävlan Fälttävlansallsvenskan ponny Lag Kategori 2
Klass 12 - Fälttävlan Fälttävlansallsvenskan ponny Lag Kategori 1

 

Klass 1 - Fälttävlan Regional Ridhäst CNC*

Till Sten-Åke Johansson minne

28 anmälda, 26 startande, 7 placerade

Premier

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Marita Lindberg

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Katrin Norling

Pandora Emm

1 000,00 kr

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Lane Court xx - Take a Reef xx

35,7

0

63,30

0

0,0

0

05:17

0

0,0

35,7

2

Katrin Norling

Cobio Taste xx

700,00 kr

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

bloomerale - national zenith

37,9

0

63,50

0

0,0

0

05:21

0

0,0

37,9

3

Ida Sandin

Oxford

500,00 kr

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Czad - Polonez ox

40,7

0

65,10

0

0,0

0

05:19

0

0,0

40,7

4

Pernilla Bjuhr

Durage

300,00 kr

 

 

 

 

 

Kinda RF

mintage

41,4

0

62,60

0

0,0

0

05:19

0

0,0

41,4

5

Katrin Norling

Flowerhills Extravagance

300,00 kr

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Nautilus - Clover Hill

39,3

4

64,10

0

4,0

0

5:28

0

0,0

43,3

6

Oskar Lundqvist

Svante

300,00 kr

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Valör - Carman (ard)

42,9

0

63,00

0

0,0

0

05:36

1,2

1,2

44,1

7

Rebecka Tell

Idle Storm

300,00 kr

 

 

 

 

 

Gäseneryttarna

Turban Rose SF - Irco Marco

41,4

4

59,70

0

4,0

0

05:17

0

0,0

45,4

 

8

Therese Viklund

Passion

 

 

 

 

 

 

Sydslättens RF

Palermo - Maraton

49,3

0

69,00

0

0,0

0

05:10

0

0,0

49,3

9

Marika Janson

Alexej

 

 

 

 

 

 

Djursholms RK

Koncerz xx - Phaeton

42,1

4

61,50

0

4,0

0

05:41

3,2

3,2

49,3

10

Helen Svensson

Capitis

 

 

 

 

 

 

Tranemoryttarna

Castor - Ivigtut

45,7

4

59,30

0

4,0

0

05:36

1,2

1,2

50,9

11

Sofia Andler Kvarnstrand

Douglas Green

 

 

 

 

 

 

Sydslättens RF

Comefast - Napoleon

48,6

0

63,20

0

0,0

0

05:40

2,8

2,8

51,4

12

Karin Magnusson

Jameson xx

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Diaghlyphard - Stradavinsky

53,6

0

61,10

0

0,0

0

05:21

0

0,0

53,6

13

Susanne Danielsson

Kurant

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Marduk - Pajazzo

45,7

4

69,00

0

4,0

0

05:43

4

4,0

53,7

14

Emelie Håkansson

Viking Raid

 

 

 

 

 

 

Ekenässjöns HSK

Western Promise

55,0

0

63,60

0

0,0

0

05:23

0

0,0

55,0

15

Theodor Wahrén

EX2000

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Lavirco - Herkules

40,7

8

67,40

0

8,0

0

05:49

6,4

6,4

55,1

16

Caroline Rosengren

Caballero

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Cavalier Royale - Uncle Walter xx

53,6

0

56,40

0

0,0

0

05:42

3,6

3,6

57,2

17

William NilssonFryer

Nike

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Mintage xx - Maraton

57,9

0

62,70

0

0,0

0

05:31

0

0,0

57,9

18

Martina Andersson

Sunday Snaps

 

 

 

 

 

 

Hässleholms HSF

Robin Z - Spring Fever xx

53,6

0

63,80

0

0,0

0

05:46

5,2

5,2

58,8

19

Sandra Gustafsson

Hot

 

 

 

 

 

 

Nordhallands RK

Maraton - Ceylon

52,1

8

64,90

0

8,0

0

05:29

0

0,0

60,1

20

My Henriksson

Beanca

 

 

 

 

 

 

Hofors RS

Strong Statement xx - Slieve Dara

55,0

4

56,50

0

4,0

0

05:44

4,4

4,4

63,4

21

Maria Bredberg

Bonito

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Legat - Cordon Bleu

48,6

8

62,40

0

8,0

0

05:51

7,2

7,2

63,8

22

Anna Freskgård

Once Again

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Sir de Verneuil xx - African Drum xx

46,4

8

60,50

0

8,0

0

06:03

12

12,0

66,4

23

Monna Hietanen

Rasant

 

 

 

 

 

 

Finland

rant

65,0

4

58,90

0

4,0

0

05:16

0

0,0

69,0

24

Filippa Andersson

Bentley

 

 

 

 

 

 

Sävsjö Ridklubb

Uckermärker - Kolibri

52,1

15

75,10

7

15,0

0

05:49

6,4

6,4

73,5

25

Emma Liljekvist

Miami

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Beach Boy - Abbot

44,3

 

 

 

Ute.

 

 

 

 

 

26

Malin Jonsson

Quite Crazy

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Quite Easy - Robin Z

57,2

 

 

 

Ute.

 

 

 

 

 

 

till toppen

 

Klass 2 - Fälttävlan Regional Ridhäst 100

42 anmälda, 34 startande, 9 placerade

Premier

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Karin Gomér

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Therese Viklund

Prescott S.E

500,00 kr

 

 

 

 

 

Sydslättens RF

Platini VDL - Neapel 626

37,5

0

67,00

0

0,0

0

04:26

8

8,0

45,5

2

Maria Bredberg

Cinnamon

300,00 kr

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Romano - Key Note xx

51,0

0

62,40

0

0,0

0

04:18

4,8

4,8

55,8

3

Mikaela Ericsson

E U Marco

250,00 kr

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Irco Marco - Eudaemon xx

51,0

4

61,60

0

4,0

0

04:11

2

2,0

57,0

4

Sandra Gustafsson

Kaminskij

250,00 kr

 

 

 

 

 

Nordhallands RK

Aerline H - Hertigen

43,5

0

56,80

0

0,0

0

04:46

16

16,0

59,5

5

Camilla Ahrenbring

Karin

250,00 kr

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Kolibri - Weltmeister

54,0

4

67,20

0

4,0

0

04:11

2

2,0

60,0

6

Ida Söderbergh

Daylight

250,00 kr

 

 

 

 

 

Nybro Ridklubb

Chess - Asterix

50,3

0

64,70

0

0,0

0

04:33

10,8

10,8

61,1

7

Stina Nerman

Charline X

250,00 kr

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Zeppelin - Brabant

54,0

0

63,60

0

0,0

0

04:25

7,6

7,6

61,6

8

Lina ÖstlundLagerström

Pondus

250,00 kr

 

 

 

 

 

Katrineholms RF

Pablo - Pontus

50,3

8

67,00

0

8,0

0

04:23

6,8

6,8

65,1

9

Cecilia Wahlf

Cassius Pooh

250,00 kr

 

 

 

 

 

Östra Sörmlands L

Cortus - Baffin xx

50,3

4

62,00

0

4,0

0

04:34

11,2

11,2

65,5

 

10

Therese Järn

Just Joss

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Malvernico - Diaghlyphard

46,5

4

63,00

0

4,0

0

04:44

15,2

15,2

65,7

11

Sara Kvick

Magic Rock Et

 

 

 

 

 

 

Örebrotraktens RF

Magini - Rocky

57,8

0

67,10

0

0,0

0

04:26

8

8,0

65,8

12

Sofia Andler Kvarnstrand

Camperdown

 

 

 

 

 

 

Sydslättens RF

Feliciano - Theatrician

50,3

0

67,50

0

0,0

0

04:46

16

16,0

66,3

13

Esti Laaksonen

Flaming Ergalad

 

 

 

 

 

 

Finland

Walz - Sir Herbert**

55,5

0

57,90

0

0,0

0

04:40

13,6

13,6

69,1

14

Sandra Gustafsson

Top Select

 

 

 

 

 

 

Nordhallands RK

Electro - Toreador

57,0

4

59,90

0

4,0

0

04:27

8,4

8,4

69,4

15

Albin Werngren

Caruso

 

 

 

 

 

 

Örebro FK

Leuthen I - Robin Z

63,0

0

64,00

0

0,0

0

04:26

8

8,0

71,0

16

Johanna Reunanen

Santa Lucia

 

 

 

 

 

 

Finland

Luigi xx - Kassius

52,5

4

62,40

0

4,0

0

04:44

15,2

15,2

71,7

17

Peter Rosén

Maison

 

 

 

 

 

 

Livdragonerna

Maistic - Beach Boy

51,8

0

65,30

0

0,0

0

04:57

20,4

20,4

72,2

18

Anni Kärkkäinen

Picur

 

 

 

 

 

 

Finland

 

56,3

0

65,90

0

0,0

0

04:48

16,8

16,8

73,1

19

Tord Westergren

Useppo

 

 

 

 

 

 

Boxholms RK

Larino - Mytens

53,3

0

61,40

0

0,0

0

04:59

21,2

21,2

74,5

20

Ludwig Svennerstål

Anton

 

 

 

 

 

 

Djursholms RK

Maastricht - Herkules

57,0

0

59,70

0

0,0

0

04:51

18

18,0

75,0

21

Hillevi Zerne

Cavatina

 

 

 

 

 

 

Hoburgs RK

Cortez - Son ofa Gun xx

54,0

0

64,80

0

0,0

0

05:05

23,6

23,6

77,6

22

Marie Ritzen

Ircos Mariana

 

 

 

 

 

 

Boxholms RK

Irco Marco - Stove Friend xx

66,0

4

61,40

0

4,0

0

04:29

9,2

9,2

79,2

23

Frida Niva

Sanciero

 

 

 

 

 

 

Vingåkers RF

Calvados - Matador

60,8

0

68,50

0

0,0

0

04:56

20

20,0

80,8

24

Kira Peltola

Orphy Van Het Kwenenbos

 

 

 

 

 

 

Finland

Kashmir van schuttershof

63,0

0

63,50

0

0,0

0

04:56

20

20,0

83,0

25

Madeleine Hallberg

Brenega

 

 

 

 

 

 

Borås FK

Donegal - Coulstry

51,0

0

61,80

0

0,0

0

05:27

32,4

32,4

83,4

26

Joakim Järn

Queseron

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Quides - Flyinge Tolstoy

43,5

4

57,70

0

4,0

20

04:50

17,6

37,6

85,1

27

Erik Andersson

Cassidy Light

 

 

 

 

 

 

Vetlandaortens RF

Midt-West Ibi-Light - Kew Gardens xx

63,8

8

67,70

0

8,0

0

04:44

15,2

15,2

87,0

28

Sofia Ridderstad

Zebulon

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Sorba - Trofe

60,0

4

72,10

0

4,0

0

05:12

26,4

26,4

90,4

29

Frida Andersen

Herta

 

 

 

 

 

 

Hofors RS

Cortus - Krius xx

45,8

12

62,60

0

12,0

20

4:41

14

34,0

91,8

30

Aki Karhapää

Alecey

 

 

 

 

 

 

Finland

Amigo xx - Lasino

63,0

4

65,60

0

4,0

20

04:58

20,8

40,8

107,8

31

Emmi Gardell

Hillary

 

 

 

 

 

 

Hoburgs RK

Democraat - Billion xx

54,8

0

62,30

0

0,0

40

05:26

32

72,0

126,8

32

sara lagerström

Svea XVIII

 

 

 

 

 

 

Årsta SR

Turban Rose - Electro

52,5

0

72,80

0

0,0

60

05:00

21,6

81,6

134,1

33

LenaKarin Linde

Chanell

 

 

 

 

 

 

Motala RF

Artist - Lambert

53,3

4

57,60

0

4,0

 

 

 

Ute.

 

34

Alexandra Lampe

Munsboro Hurricane

 

 

 

 

 

 

Linköpings FK

Okänd - Okänd

64,5

0

64,50

0

0,0

 

 

 

Ute.

 

 

till toppen

 

Klass 3A - Fälttävlan Regional Ridhäst 090

44 anmälda, 41 startande, 11 placerade

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Anette Henriksson

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Thilo Marahrens

Wanjana

 

 

 

 

 

 

Kinda RF (1)

Wanderbursch II - Eisenhertz I

35,3

0

70,90

0

0,0

0

02:55

0

0,0

35,3

2

Mathias Gustafsson

Enrico A

 

 

 

 

 

 

Katrineholms RF

Electro - Milano

39,8

0

70,20

0

0,0

0

02:51

0

0,0

39,8

3

Malin Pårs

Chiaretto

 

 

 

 

 

 

Katrineholms RF

Angard - Imperator

45,0

0

64,80

0

0,0

0

02:53

0

0,0

45,0

4

Karin Magnusson

Guldmåne

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Goldmine xx - Alpen Fürst

47,3

0

67,30

0

0,0

0

03:04

2,8

2,8

50,1

5

Annelie Svensson

Finablo

 

 

 

 

 

 

Gustavsbergs RS

Pablo - Maraton

47,3

0

59,60

0

0,0

0

02:35

2,8

2,8

50,1

6

Amanda Gabrielsson

Hortensia

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna (1)

Zeppelin - Bordeaux

52,5

0

69,90

0

0,0

0

02:53

0

0,0

52,5

7

Sofia Persson

Bellmont

 

 

 

 

 

 

Kinda RF (1)

Goldmine xx - Mintage xx

53,3

0

60,50

0

0,0

0

02:45

0

0,0

53,3

8

Sara Lindberg

Be Spectacular**

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna (1)

Spectacular - Diaghyphard

51,8

0

62,10

0

0,0

0

03:02

2

2,0

53,8

9

Ebba Nilsson

Quebec

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Quite Easy - High Perch xx

49,5

4

65,60

0

4,0

0

03:01

1,6

1,6

55,1

10

Malin Krügel

Devil´s Delight

 

 

 

 

 

 

Örebro FK

Be My Chief xx - Chief Singer xx

53,3

0

72,10

0

0,0

0

03:05

3,2

3,2

56,5

11

Therese Järn

Caiquiri

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Calvados - River Space

49,5

4

61,80

0

4,0

0

03:06

3,6

3,6

57,1

 

12

Johan Höög

Humle

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Racot - Raff

47,3

4

63,30

0

4,0

0

03:12

6

6,0

57,3

13

Caroline Anspach

My Marion

 

 

 

 

 

 

Kinda RF (1)

Okänd - Okänd

41,3

8

60,00

0

8,0

0

03:18

8,4

8,4

57,7

14

Elin Drotz

Dundee

 

 

 

 

 

 

Åkerbo R&KS (1)

National Zenith xx - Gulliver

54,8

0

62,90

0

0,0

0

03:07

4

4,0

58,8

15

Terese Hagman

Wanessa

 

 

 

 

 

 

Katrineholms RF

Okänd - Okänd

57,0

0

65,50

0

0,0

0

03:05

3,2

3,2

60,2

16

Ida Ramström

Acina

 

 

 

 

 

 

Åkerbo R&KS (1)

Acacio - Egerländer

53,3

0

64,60

0

0,0

0

03:15

7,2

7,2

60,5

17

Josefine Ågren

Diesel

 

 

 

 

 

 

Strängnäsbygd. RF

Bistro - Figaro

57,8

0

59,70

0

0,0

0

03:04

2,8

2,8

60,6

18

Thilo Marahrens

Tracy Racer

 

 

 

 

 

 

Kinda RF

Strong Statement - Sir Tor

61,5

0

68,70

0

0,0

0

02:53

0

0,0

61,5

19

Lisa Mikiver

Gort Na Ri

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna (1)

Coille Mor Hill

62,3

0

68,50

0

0,0

0

2:52

0

0,0

62,3

20

Cecilia Mattsson

Pool Zaid

 

 

 

 

 

 

Upplands-Västmanl. FK

Lotus Pool - Gunner B

55,5

4

65,30

0

4,0

0

03:05

3,2

3,2

62,7

21

Karolina Nordkvist

Primer K

 

 

 

 

 

 

Örebro FK

Robin Z - Le Mans xx

55,5

4

64,60

0

4,0

0

03:06

3,6

3,6

63,1

22

Susanne Danielsson

Ellen Key

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Solos Carex - Eighty Eight Keys xx

54,8

4

68,90

0

4,0

0

03:11

5,6

5,6

64,4

23

Pernilla Engblom

Flinto V

 

 

 

 

 

 

Skaraortens RF

Ferrolan - Centauer Z

58,5

5

74,10

1

5,0

0

03:03

2,4

2,4

65,9

24

Jan Bredberg

The Dark Horse XX

 

 

 

 

 

 

Livdragonerna

Talinum - Roman Way

61,5

0

68,90

0

0,0

0

03:09

4,8

4,8

66,3

25

Maria Flink

Caruso

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Cardento - Legat

58,5

0

68,50

0

0,0

0

03:22

10

10,0

68,5

26

Rebecka Andersson

Saga

 

 

 

 

 

 

Hageby Ridklubb

Eighty Eight Keys xx - Airline H

62,3

0

64,90

0

0,0

0

03:13

6,4

6,4

68,7

27

Pernilla Bjuhr

Casino

 

 

 

 

 

 

Kinda RF

be my chief - sure blade

57,8

4

63,80

0

4,0

0

03:16

7,6

7,6

69,4

28

Ida Gillman

Zebrina

 

 

 

 

 

 

Motala RF

Tabac - Arram

72,0

0

68,60

0

0,0

0

03:00

1,2

1,2

73,2

29

Malgorzata Dziurla

Esperance

 

 

 

 

 

 

Södertälje RK

Leuthen I - Gold Song xx

53,3

6

75,20

2

6,0

0

03:43

18,4

18,4

77,7

30

Peter Rosén

Wenrik

 

 

 

 

 

 

Livdragonerna

Wetano - Stanford

48,8

0

63,90

0

0,0

20

03:21

9,6

29,6

78,4

31

Moa Grönkvist

Lavell

 

 

 

 

 

 

Hofors RS

Hamilton - Bordeaux

51,8

4

58,60

0

4,0

20

03:05

3,2

23,2

79,0

32

Josefin Pettersson

Sambucus

 

 

 

 

 

 

Kinda RF

Shogun - Pontus

61,5

0

61,40

0

0,0

0

03:42

18

18,0

79,5

33

Mona Beckman

Zallie Stardust

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Skipper - Last Liberty

65,3

8

77,70

4

8,0

0

03:21

9,6

9,6

82,9

34

Caroline Wiborg

CJ Ninja

 

 

 

 

 

 

Årsta SR

Narcos II - Excall

75,0

4

62,80

0

4,0

0

03:07

4

4,0

83,0

35

Ida Karlsson

Cash

 

 

 

 

 

 

Brokindsryttarna

Chess - Alcatraz

63,8

0

64,70

0

0,0

20

03:35

15,2

35,2

99,0

36

Lena Bredberg

Ruaha xx

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Be My Chief xx - Magical Wonder xx

59,3

7

76,80

3

7,0

 

 

 

Ute.

 

37

Ida Söderbergh

Sunny Celeste

 

 

 

 

 

 

Nybro Ridklubb

Cardento - National Zenith xx

61,5

0

72,80

0

0,0

 

 

 

Ute.

 

38

Hanna Vikström

Nova (39)

 

 

 

 

 

 

Åkerbo R&KS (1)

King Marco - Glacial xx

75,0

4

64,00

0

4,0

 

 

 

Ute.

 

39

Fredrika Garcia

Honda

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

grey - campetot xx

80,3

4

64,20

0

4,0

 

 

 

Ute.

 

40

Mari-Lois Thyberg

Röda Kvarn

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Moulin xx - Song xx

80,3

4

61,10

0

4,0

 

 

 

Avstår

 

 

Dali Lacina

Sacramento

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

amulet - gurioso

69,8

 

 

 

Ute.

 

 

 

 

 

 

till toppen

 

Klass 3B - Fälttävlan Regional Ridhäst 090

25 anmälda, 22 startande, 6 placerade

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Marita Lindberg

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Saga Larsson

Escape

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Lafitte - Eisenbarth

45,0

0

66,40

0

0,0

0

02:55

0

0,0

45,0

2

Madelene Gustafsson

Hazy Image

 

 

 

 

 

 

Trossnäs FK

Lyphaizia xx - Diligo xx

45,8

0

68,60

0

0,0

0

03:02

2

2,0

47,8

3

Karin Sindahl

Ariel

 

 

 

 

 

 

Dyltabruks RF

okänd - Dragon

47,3

1

74,60

1

1,0

0

02:58

0,4

0,4

48,7

4

Emma Danielsson

Ratima

 

 

 

 

 

 

Leksands RK

Rilke - Feuerschein I

51,0

0

62,70

0

0,0

0

02:54

0

0,0

51,0

5

Salla Aario

Celtas Chibougamau

 

 

 

 

 

 

Finland

Lados Brd - Chicago II

48,8

0

69,20

0

0,0

0

03:07

4

4,0

52,8

6

Emma Lundqvist

Ego

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Espri - Sandro

52,5

0

62,30

0

0,0

0

03:01

1,6

1,6

54,1

 

7

Sophia Folkesson

Marionette

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Eighty Eight keys xx - Romeo

51,8

4

55,50

0

4,0

0

02:53

0

0,0

55,8

8

Emma Rosenqvist

Highlander

 

 

 

 

 

 

Bollnäs RS

Okänd - Okänd

50,3

4

65,00

0

4,0

0

03:02

2

2,0

56,3

9

Pernilla Sanden

William

 

 

 

 

 

 

Grankärrs GR

Okänd

51,8

4

62,40

0

4,0

0

02:40

0,8

0,8

56,6

10

Marielle Segersten

Beach Belle

 

 

 

 

 

 

Djursholms RK

BeachBoy - Artist

57,0

0

60,90

0

0,0

0

02:54

0

0,0

57,0

11

Tove Birgersson

Coprina

 

 

 

 

 

 

Vimmerbyortens RF

Sunshine Prince833 - Sober 685

57,0

0

63,20

0

0,0

0

03:04

2,8

2,8

59,8

12

Lisa Jäderlund

Simson

 

 

 

 

 

 

Stockholms FK

Steves Friend - Premier Violon

53,3

0

66,10

0

0,0

0

03:18

8,4

8,4

61,7

13

Karin Bergvall

Akrobat

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Artist - Dolomit

56,3

0

60,10

0

0,0

0

03:16

7,6

7,6

63,9

14

Simon Hoas

Abel

 

 

 

 

 

 

Gotlands Lantliga

Page the Bartender - Son of a Gun xx

65,3

0

54,90

0

0,0

0

03:03

2,4

2,4

67,7

15

Josefin Storm

Zirap

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Zeppelin - Crested Lark xx

65,3

4

63,70

0

4,0

0

02:48

0

0,0

69,3

16

Nathalie Blomquist

Queen of the Sea

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Sea Crest - Brave Invader

63,8

0

67,40

0

0,0

0

3:11

5,6

5,6

69,4

17

Nina Pettersson

Simpson

 

 

 

 

 

 

Boxholms RK

Nelson - Ismir

71,3

0

62,60

0

0,0

0

02:53

0

0,0

71,3

18

Sophia Folkesson

Tremendous Time

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Oldtimer xx - Utrillo

72,8

0

56,60

0

0,0

0

02:40

0,8

0,8

73,6

19

Frida Andersen

Cormack

 

 

 

 

 

 

Hofors RS

Roderik - Tammer Fors xx

72,8

4

56,90

0

4,0

0

02:57

0

0,0

76,8

20

Jonna Friman

Cosima M

 

 

 

 

 

 

Svarttorps RS

Campari M - Dragon

72,0

4

66,70

0

4,0

20

03:41

17,6

37,6

113,6

21

Cathrin Bergman

Azmera

 

 

 

 

 

 

Heda Ridklubb

Alpen Fürst - Stove Friend xx

51,0

0

66,00

0

0,0

 

 

 

Ute.

 

 

Josefin Storm

Zaccarin

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Zeppelin - Ottar

64,5

 

 

 

Ute.

 

 

 

 

 

 

till toppen

 

Klass 4 - Fälttävlan Regional Ponny CNCP* Kat I 100 cm Kategori 1

11 anmälda, 9 startande, 3 placerade

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Lisbeth Tornelid

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Beatrice Edler

Casper

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Cannon RC - Kaliber

45,0

4

77,40

0

4,0

0

04:56

8,4

8,4

57,4

2

Nathalie Blomquist

Söstholm Kidman

 

 

 

 

 

 

Waxholms FRK

Pilgaards Killroy - Öxenholm Topsider

57,6

0

69,90

0

0,0

0

04:46

4,4

4,4

62,0

3

Evelina Jörgensson

Fredriksbergs Mio

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Dennie RNF S- - Smedhults Cavat RNF

52,9

4

63,50

0

4,0

0

04:48

5,2

5,2

62,1

 

4

Frida Niva

Cream NCoffee

 

 

 

 

 

 

Vingåkers RF

Pontiac - Aramis

62,4

0

71,60

0

0,0

0

04:40

2

2,0

64,4

5

Beatrice Edler

Jack

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Frederiks Mindehazy Marvel

52,1

13

88,40

9

13,0

0

5:18

17,2

17,2

82,3

6

Caroline Svensson

Katitzie

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Benito

67,1

0

75,30

0

0,0

0

05:14

15,6

15,6

82,7

7

Karin Forsberg

Iris

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

okänd

63,2

9

80,40

1

9,0

0

05:10

14

14,0

86,2

8

Caroline Ottehall

Munsboro Wilma

 

 

 

 

 

 

Edsbro RF

Okänd

64,7

0

69,30

0

0,0

20

04:48

5,2

25,2

89,9

9

Amanda Albrektsson

Baileys

 

 

 

 

 

 

Bergs Hästklubb

Rolls Royce - Värnbergs Neptunus

56,1

4

67,60

0

4,0

 

 

 

Ute.

 

 

till toppen

 

 

Klass 5 - Fälttävlan Regional Ponny Lätt Kat I 90 cm Kategori 1

18 anmälda, 16 startande, 4 placerade

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Lisbeth Tornelid

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Karin Sindahl

Zic Zac

 

 

 

 

 

 

Dyltabruks RF

Mac Beth xx II A 7323 RP - Lucas

48,8

0

67,30

0

0,0

0

03:16

1,2

1,2

50,0

2

Linn Roberts

Fredriksbergs Mork

 

 

 

 

 

 

Brokindsryttarna

Jolly Roger - Lobsang

54,8

0

67,00

0

0,0

0

03:25

4,8

4,8

59,6

3

Olivia Rörstrand

Kelly

 

 

 

 

 

 

Trolleholms RF

Okänd

56,3

0

60,40

0

0,0

0

03:27

5,6

5,6

61,9

4

Cassandra Lind

Cindy Star

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

 

63,0

0

67,40

0

0,0

0

03:05

0

0,0

63,0

 

5

Lovisa Olen

Sun Roy RNF 159

 

 

 

 

 

 

Bergs Hästklubb

Jolly Roger - Maranon

48,0

4

61,30

0

4,0

0

03:43

12

12,0

64,0

6

Ewelina Björklund

Rainbows Treasure

 

 

 

 

 

 

Baståsens RK

Okänd

57,0

8

57,00

0

8,0

0

03:11

0

0,0

65,0

7

Rebecca Persson

Gilbert

 

 

 

 

 

 

Farsta RV

Kamik Breeze - Kimble

57,8

4

58,60

0

4,0

0

03:34

8,4

8,4

70,2

8

Emma Röden

Tingeling

 

 

 

 

 

 

Timrå HSF

Pomisz - Prinsen

69,8

0

68,50

0

0,0

0

03:19

2,4

2,4

72,2

9

Anna Bredberg

Calabash

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

okänd - Grey Gloves Duke

67,5

0

66,70

0

0,0

0

03:34

8,4

8,4

75,9

10

Lina Karlsson

Doddi

 

 

 

 

 

 

Rappestad RK

Okänd

72,0

0

60,40

0

0,0

0

03:25

4,8

4,8

76,8

11

Sebastian Rydell

Junior

 

 

 

 

 

 

Mjölby Ridklubb

Okänd

65,3

4

68,50

0

4,0

0

04:02

19,6

19,6

88,9

12

Klara Sundsvik

Nwana

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Okänd

64,5

0

63,10

0

0,0

20

03:35

8,8

28,8

93,3

13

Kajsa Granberg

Clay

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Grus 363 - El Borr ox FA

64,5

0

64,00

0

0,0

20

03:41

11,2

31,2

95,7

14

Hanna Pauli

Idyllens Jaguar

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Sörbys Lotus - Casimirborgs Avocado

56,3

0

68,30

0

0,0

60

04:14

24,4

84,4

140,7

15

Emma Carlsson

Broadways Nick

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Okänd - Okänd

56,3

0

67,80

0

0,0

60

04:16

25,2

85,2

141,5

16

Evelina Jörgensson

Hjertrud

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Rolökke Swallow RNF 110 - National Zenith xx

60,0

8

63,70

0

8,0

 

 

 

Avstår

 

 

till toppen

 

Klass 8 - Fälttävlan Lokal Ponny Debutant Kat I 80 cm Kategori 1

49 anmälda, 48 startande, 12 placerade

Överdomare: JanErik Olofsson

Tävlingsledare: Ulla Ridderstad

Ground jury

Domare C: Annica Hubner

Teknisk delegat: Björn Kastenman

Banbyggare: LiseLotte Fasth

Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Dressyr

Hoppning

Uthållighetsprovet

Totalt

 

Uppfödare

Härstamning

Straffp.

Fel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Hinderfel

Tid

Tidsfel

Straffp.

Straffp.

1

Ellen Beckman

Zamarit

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Zaron - Pontus

49,5

0

43,00

0

0,0

0

02:48

0

0,0

49,5

2

Ebba Rosendal

Bugatti

 

 

 

 

 

 

Fagersta RK

Fredriksbergs Dizney

42,8

4

47,90

0

4,0

0

02:39

2,8

2,8

49,6

3

Caroline Ottehall

Munsboro Uncle Jim

 

 

 

 

 

 

Edsbro RF

okänd - okänd

50,3

0

46,70

0

0,0

0

02:57

0

0,0

50,3

4

Hanna Bergström

West Side Fred

 

 

 

 

 

 

Örebrotraktens RF

Okänd - Okänd

46,5

0

48,00

0

0,0

0

02:34

4,8

4,8

51,3

5

Erika Sjöström

Lady Vanessa

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Okänd - Okänd

48,0

0

45,90

0

0,0

0

03:14

5,2

5,2

53,2

6

Hanna Zetterberg

Gnistan

 

 

 

 

 

 

Uppsala PK

Okänd

53,3

0

48,80

0

0,0

0

02:56

0

0,0

53,3

7

Sofie Petersson

Kamira

 

 

 

 

 

 

Ekenryttarna

Okänd - okänd

55,5

0

43,90

0

0,0

0

03:01

0

0,0

55,5

8

Meja Hedrenius

Kings Dumbledore

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

Okänd - Okänd

49,5

4

48,70

0

4,0

0

03:09

3,2

3,2

56,7

9

Emma Gustafsson

Fredriksbergs Sonat

 

 

 

 

 

 

Folkungabygden

Fr. Kavat RNF - Smedhults Cavat RNF

53,3

4

47,50

0

4,0

0

03:00

0

0,0

57,3

10

Caroline Svensson

Airwalk Binney

 

 

 

 

 

 

Dagstorpsorten

Okänd - Okänd

57,8

0

51,90

0

0,0

0

02:56

0

0,0

57,8

11

Anna Öhman

Nimrodd

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Okänd

58,5

0

46,60

0

0,0

0

02:54

0

0,0

58,5

12

Siri Forsberg

Romio

 

 

 

 

 

 

Roslagens R&KK

Okänd

58,5

0

48,80

0

0,0

0

02:49

0

0,0

58,5

 

13

Jennifer Mikkonen

Brolötens Cinnabar

 

 

 

 

 

 

RK Finspång

Finney Master RC - Lambay Inver RC

53,3

0

47,30

0

0,0

0

3:14

5,2

5,2

58,5

14

Frida Andersson

Brando

 

 

 

 

 

 

Baståsens RK

Okänd - Okänd

56,3

0

50,20

0

0,0

0

03:07

2,4

2,4

58,7

15

Charlotte Stenström

Munsboro Edmund

 

 

 

 

 

 

RK Rimbo R

Okänd

54,8

0

45,70

0

0,0

0

03:12

4,4

4,4

59,2

16

Hannah Lilja

Katinka Breeze

 

 

 

 

 

 

Årsta SR

Kamik Breeze - Mirex ox

57,0

4

59,10

0

4,0

0

03:01

0

0,0

61,0

17

Johanna Setterberg

Tamlin II

 

 

 

 

 

 

Kinda RF (1)

Coed Coch Targed - Coed Coch Barwn

57,0

4

43,70

0

4,0

0

02:53

0

0,0

61,0

18

Maria Andersson

Kantjes Vigo

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

Marits Mistique - Kantjes Korporaal

58,5

4

54,50

0

4,0

0

02:54

0

0,0

62,5

19

Amanda Turunen

Munsboro Dudley

 

 

 

 

 

 

Baståsens RK

Okänd

60,0

4

54,10

0

4,0

0

02:52

0

0,0

64,0

20

Jennifer Wressle

Irish Shadow

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna (1)

Okänd - Okänd

60,0

4

45,80

0

4,0

0

02:45

0,4

0,4

64,4

21

Elvira Stafverfeldt

Tamarro

 

 

 

 

 

 

Stora Wäsby FRK

 

60,8

4

56,50

0

4,0

0

02:56

0

0,0

64,8

22

Karolina Nordström

Bolla

 

 

 

 

 

 

Mantorpsryttarna

okänd - okänd

65,3

0

46,70

0

0,0

0

02:46

0

0,0

65,3

23

Sanna Gewert

Munsboro Ken

 

 

 

 

 

 

Trossnäs FK

okänd - okänd

66,0

0

53,50

0

0,0

0

03:02

0,4

0,4

66,4

24

Anton Hiort af Ornäs

Pluto

 

 

 

 

 

 

Roslagens R&KK

Mercurius xx - Molstabergs Molnet

68,3

0

46,40

0

0,0

0

03:01

0

0,0

68,3

25

Felicia Fröjd

Galway Diamond

 

 

 

 

 

 

Hofors RS

Okänd - Okänd

69,0

0

45,80

0